www.

Burdasınız: Ana Sayfa » Dualar » Yeni Evlenicekler İçin Muska

muskaYeni evlenenler için kolaylık, başarı sağlan­ması konusunda özel muskalar yazdırılır. Bunları,evlenenler değil de, onlardan gizli olarak, yakınlarındanbirisi yaptırır. Gelinin daha ilk günler gebe kalması, erken çocuk doğunnası gereğini güden bu muskaları yalnız cinciler düzenleyebilirler.

Gelin gerdeğe girmeden önce, yıkanırken, saçından yedi tel alınır, yedi tel degüveyin saçından, saçı yoksa, saka! ya da bıyı­ğından alınır. Olayı anlamaması için, bu iş, traş olduğu sırada yapılır. Alınan saç, saka! cineiye götürülür. Cinci, gelinle güveyin yıldızlarına,burçlarına bakar, alınyazılarını okur.

Sonra, erkekle kızın saç tellerini ayrı ayrı birer · demetçik yapıp bağlar, ortalarına birer parçacık mum yapıştırır. Daha sonra kızın saçlarını erkeğinkileri kuşatacak biçime getirip her iki saçı birbirine bağlar, bu sırada Kur’ anın ·kevser• suresini okuyup saç demetine üfler. Saçları yedi kat muşambaya, muşambayı üç kat yeşil beze sarıp kızla erkeğin adlarını oluşturan harflerin sayı­sınca dikiş vurup diker. Bu iş yapılırken, adların arap harfleriyle yazılması, ona göre harf sayısının hesaplanması gerekir. Bu işlem bittikten sonra örneği şekil: 38’de görülen muskayı düzenler, üç kat muşambaya, bir kat mavi beze sarıp yedi dikişle diker. Muskayı yaptıran, gizlice, gelinle güveyin yatak odasının kapısı üstüne, görülmeyen bir yere koyar. Saçlardan yapılanı da evin giriş kapısının üstüne, saçağın arasına saklar.

İki muskanın altından yedi gün geçen gelinle güveyin mutluluk günleri başlar, gelin daha ilk geceler ge be kalırmış.

Bir önceki yazımız olan Dil Bağlama Duası Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


© 2013 Sırlar Dünyası · Subscribe: Posts Comments-Aşk Büyüsü|Olcay Hoca|medyum yorumlar|Eski Sevgiliyi Geri Kazanma Duası
hemen-sor-copy
ask